Procedury COVID-19
Pliki do pobrania
1. Oświadczenia rodziców/opiekunów dziecka- załącznik nr 1 do procedur
http://images.dlaprzedszkoli.eu/zlobeklisiagora/oswiadczenia-dla-rodzicow.doc
2. Deklaracje rodziców/opiekunów dziecka- załącznik nr 2 do procedur
http://images.dlaprzedszkoli.eu/zlobeklisiagora/deklaracja-rodzicow.doc
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE
GMINNEGO ŻŁOBKA W LISIEJ GÓRZE
W OKRESIE PANDEMII COVID-19
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
-
Niniejszy dokument określa procedury bezpieczeństwa na terenie Gminnego Żłobka w Lisiej Górze w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników oraz rodziców/ opiekunów dzieci uczęszczających do żłobka.
-
Celem procedur jest:
-
zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem;
-
umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem
w domu, podjęcia pracy zawodowej.
-
-
Regulamin i procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do żłobka jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA
-
Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące
w żłobku do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19. -
Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
-
Organizuje pracę personelu z uwzględnieniem wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19.
-
Planuje organizację pracy żłobka, na podstawie analizy informacji o liczbie dzieci zebranych od rodziców, którzy decydują się przyprowadzić dziecko do żłobka w czasie pandemii.
-
Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do żłobka.
W związku z powyższym wymaga od rodziców/opiekunów podpisania odpowiedniej DEKLARACJI- stanowiącej załącznik nr 2. -
Zapewnia pomieszczenie do izolacji, w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika – gabinet dyrektora.
-
Wyposaża w/w pomieszczenie w zestawy ochronne, w skład których wchodzą: 1 przyłbica, fartuch ochronny, maska z filtrem, co najmniej 10 par rękawiczek.
-
Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
-
Wyposaża żłobek: w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, w mydła antybakteryjne oraz Instrukcje prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, stanowiące załączniki nr 4, 4a, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 3.
-
Zapewnia codzienną dezynfekcję sprzętu na żłobkowym placu zabaw, wyznaczając do tego pracownika.
-
Zapewnia umieszczenie w przedsionku, przy wejściu do żłobka Instrukcji zdejmowania rękawiczek jednorazowych, stanowiącej załącznik nr 5 oraz kosza na zużyte rękawiczki.
- Nadzoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników poprzez zobowiązanie pracowników do monitoringu poszczególnych czynności (wpisywanie godziny wykonania danej czynności w karcie).
- Umieszcza w pokojach: intendentki, socjalnym dla personelu, na widocznym miejscu wykaz potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Przygotowuje ścieżkę szybkiej komunikacji z rodzicami, poprzez załączenie wykazu telefonów do obojga rodziców dzieci w prowadzonych dziennikach zajęć.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
-
Każdy pracownik żłobka zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury przynajmniej jeden raz dziennie.
-
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
-
Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu ze żłobka, a ponadto w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3 i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 4.
-
Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po żłobku.
-
Pracownicy pracują w żłobku wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
1.Opiekunki i pomoc opiekuna pełniące dyżur w żłobku
a) Organizują działania opiekuńcze w wymiarze 8 godz. dziennie.
b) Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w żłobku i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć
w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
c) Instruują i dają przykład, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg Instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 4a.
d) Przypominają, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po wejściu do żłobka, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Korzystają tylko z ręczników papierowych.
e) Unikają organizowania większych skupisk dzieci przy jednej zabawce i na placu zabaw.
f) Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
g) Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia - co najmniej raz na godzinę.
h) Czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub jakiekolwiek objawy chorobowe.
i) Dokonują pomiaru temperatury u dzieci w wypadku wystąpienia objawów chorobowych.
2. Opiekunki nie pełniące dyżuru w żłobku:
W godzinach pracy żłobka pozostają do dyspozycji dyrektora, aby włączyć się w razie potrzeby w niezbędne działania.
3. Woźne:
-
Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywaniaw czystości ciągów komunikacyjnych, zapisując w Karcie monitoringu prac porządkowych - załącznik nr 5.
-
Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ławeczki i szafki w szatni, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków, zapisując w Karcie monitoringu prac porządkowych - załącznik nr 5.
-
Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
-
Woźna dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
4. Intendentka:
-
-
Dba o czystość magazynu spożywczego, wstęp do magazynu ma tylko intendentka. Wydaje towar kucharce wystawiając go na stoliku obok magazynu.
-
Dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar.
-
5. Konserwator wykonuje swoją pracę na swoim stanowisku pracy. Nie ma kontaktu z dziećmi.
§ 4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
-
Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w żłobku i podpisują omówione w § 1 pkt. 3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówioną w § 2 pkt.5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik
nr 2. -
Przekazują dyrektorowi lub opiekunce istotne informacje o stanie zdrowia dziecka. Do żłobka może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe - bez objawów chorobowych.
-
Nie wolno posyłać do żłobka dziecka, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji.
-
Rodzice stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do żłobka, jeśli wcześniej chorowało.
-
Rodzice pilnują, aby dziecko nie zabierało do żłobka zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
-
Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
-
Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
-
Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów ze żłobka i podania aktualnych kontaktów w przypadku zmiany numeru.
-
Bezwzględnie, przy każdym wejściu/wyjściu ze żłobka odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3.
Przyprowadzanie i odbieranie dzieci do żłobka:
a) Przyprowadza dziecko do żłobka tylko jedna osoba. Zaleca się, aby w miarę możliwości ta sama osoba również odebrała dziecko.
b) Rodzice mogą wchodzić z dziećmi tylko do szatni z zachowaniem odstępu od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 metry, przy czym należy rygorystycznie
przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk).
c) Pracownik dyżurujący w szatni - odpowiada za ilość osób w pomieszczeniach szatni.
d) Rodzic każdego dnia pobytu dziecka w żłobku przynosi: szczelnie zapakowane, uprane, uprasowane ubranie tzw. strój żłobkowy dla dziecka.
e) W szatni rodzic przebiera dziecko się w strój żłobkowy. Rozbiera ze wszystkich ubrań „domowych”, pakuje je w szczelny woreczek i zostawia w szafce
w szatni.
f) Dziecko pod opieką dyżurującego pracownika przechodzi do sali zabaw.
g) Rodzice mogą przebywać wyłącznie w szatni żłobka, nie mogą przechodzić do innych pomieszczeń. Czas pobytu powinien być skrócony do niezbędnego
minimum.
§ 5
PRACA ŻŁOBKA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do żłobka są zamknięte. Chęć wejścia sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
2.Ograniczenie liczebności grup:
a) Liczba dzieci w poszczególnych grupach, przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do 4 m2 na osobę i dostosowana jest do powierzchni sali.
b) Pierwszeństwo z możliwości skorzystania ze żłobka mają dzieci: pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dzieci pracowników żłobka.
c) Rodzic/opiekun jest zobowiązany zadeklarować opiekunce obecność dziecka w żłobku, na cały przyszły tydzień - do piątku, do godziny 12.00 (telefonicznie).
d) Opiekunki do godziny 12.30 każdego piątku informują o ilości zgłoszonych dzieci dyrektorowi, który do godziny 13.30 ustala harmonogram pracy na następny tydzień, informując o nim odpowiednich pracowników.
§ 6
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
-
Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (np. duszności, kaszel, gorączkę):
-
Opiekunka bezzwłocznie odizolowuje dziecko do gabinetu dyrektora.
-
Opiekunka bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę lub maskę, fartuch ochronny i rękawiczki.
-
Opiekunka pozostaje z dzieckiem utrzymując, w miarę możliwości, 2 m odległości.
-
Opiekunka telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
-
Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, a w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
-
Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
-
Obszar, w którym przebywało dziecko poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych.
-
-
Pracownicy zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować , że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
Pracownik, będący na stanowisku pracy, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączkę):
-
Zgłasza telefonicznie ten fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia: gabinetu dyrektora.
-
Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci do żłobka.
-
Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, a w razie złego stanu zdrowia pracownika wzywa służby, które podejmują dalsze kroki.
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych.
§ 7
-
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
-
Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
-
Procedury obowiązują do odwołania.
-
Procedury zostaną uruchomione przez dyrektora z chwilą, gdy:
-
Organ prowadzący:
-
a) Zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania żłobka.
b) Zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
c) Ustali szybki sposób komunikacji z dyrektorem.
Dyrektor Gminnego żłobka w Lisiej Górze
mgr Urszula Żebrowska
Załącznik nr 1
do Procedur bezpieczeństwa na terenie Gminnego Żłobka w Lisiej Górze w okresie pandemii COVID-19
OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moja córka/ mój syn: ………………………………………………………
nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, osób kontaktujących się z dzieckiem, nie przebywa na kwarantannie ani nie przejawia widocznych oznak choroby.
Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.
Jednocześnie oświadczam, iż jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do Gminnego Żłobka w Lisiej Górze, w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Oświadczam, iż zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:
-
mimo wprowadzonych w żłobku obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie żłobka może dojść do zakażenia COVID – 19;
-
w przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w żłobku (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę;
-
w sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców lub personelu żłobek zostaje zamknięty do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie żłobka oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę;
-
w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka zostanie ono, pod opieką opiekunki, przeprowadzone do przygotowanego wcześniej pomieszczenia, wyposażonego w niezbędne środki ochrony osobistej, niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby i organy;
-
zostałem/am poinformowany/a o możliwości pozostania z dzieckiem w domu
i możliwości pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do dnia 24 maja; -
Dziecko: nie jest / jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
Oświadczam, że w sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie żłobka, nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do organu prowadzącego, będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.
…………………………………………..
podpis rodzica/ opiekuna
Załącznik nr 2
do Procedur bezpieczeństwa na terenie Gminnego Żłobka w Lisiej Górze w okresie pandemii COVID-19
Lisia Góra, dn. ………………………
DEKLARACJA RODZICA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:
|
Zapoznałem/łam się z treścią „PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE GMINNEGO ŻŁOBKA W LISIEJ GÓRZE W OKRESIE PANDEMII COVID-19”.
|
|
Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących PROCEDUR BEZPIECZESTWA NA TERENIE GMINNEGO ŻŁOBKA Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do żłobka. |
|
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała w razie zaobserwowania
|
|
Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora żłobka o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu
|
…………………………………………..
podpis rodzica/ opiekuna
Lisia Góra, dnia 12.05.2020 r.